Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w pływaniu niepełnosprawnych

mpjnn.jpg

W dniach 12-13.04.2014r. na pływalni Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Tychach odbyły się Mistrzostwa Polski Juniorów i Juniorów Młodszych w pływaniu niepełnosprawnych

 
 
 
Sport osób niepełnosprawnych w ostatnich latach przechodzi bardzo ciężkie chwile. Jak wszędzie brakuję pieniędzy. W wyniku tego przez ostatnie 3 lata nie odbywały się zawody dla młodych pływaków niepełnosprawnych. Cieszy fakt, że w tym roku udało się zorganizować te imprezę. W zawodach wzięło udział 120 zawodników z 22 klubów z całej Polski.
 
Zawodnicy startowali w 12 klasach startowych. Od S1 do S10 startują zawodnicy z dysfunkcjami narządu ruchu. Przykładowo w klasie S1 pływają zawodnicy, którzy mają największe problemy zdrowotne (ciężkie porażenia, paraliże). Im wyższy numer klasy tym zawodnik jest bardziej sprawny, a co za tym idzie pływa szybciej. W klasach S11 i S12 ścigają się zawodnicy z dysfunkcjami narządu wzroku. S11 to zawodnicy niewidomi, a S12 to zawodnicy słabo widzący.
 
Zawodnicy w poszczególnych grupach startowali w trzech kategoriach wiekowych tj. junior młodszy, junior i junior starszy. Wśród zawodników, którzy startowali na mistrzostwach juniorów były największe gwiazdy polskiego pływania niepełnosprawnych jak np. Oliwia Jabłońska ze Startu Wrocław, która na swoim koncie ma już medale Igrzysk Paraolimpijskich, Mistrzostw Świata i Mistrzostw Europy. Oprócz Oliwii startowało również dziewięciu innych kadrowiczów, co znacząco podniosło poziom sportowy zawodów.
Mimo, że to połowa sezonu padło kilka znakomitych rezultatów. Znakomitą formę potwierdziła Jabłońska, która na tyskiej pływalni zaprezentowała się pięciokrotnie i aż 3 krotnie na dystansach 100 m stylem dowolnym, 400 m stylem dowolnym i 100 m stylem motylkowym uzyskała wyniki powyżej 900 punktów. W pływaniu osób niepełnosprawnych tak jak i u pływaków zdrowych punkty za uzyskany czas oblicza się w odniesieniu do rekordu świata. Pozostali kadrowicze również startowali na wysokim poziomie. Mateusz Bartnik, zawodnik klubu ICSIR Start Lublin, na dystansach 200 i 400 m stylem dowolnym uzyskiwał wyniki około 800 punktów.
Bardzo dobre wyniki uzyskali również Patryk Karliński z KSI Start Szczecin i Rafał Kalinowski ze Startu Białystok, którzy już są członkami Kadry Narodowej i ich celem jest zakwalifikowanie się na mistrzostwa starego kontynentu, które odbędą się w sierpniu w Eindhoven.
Na pewno cieszy fakt, że po raz pierwszy od trzech lat polska młodzież mogła zaprezentować się na zawodach dla juniorów. To na pewno wpłynie korzystnie na poziom pływania niepełnosprawnych w naszym kraju.  
 
Poprosiliśmy trenera kadry narodowej Pana Wojciecha Seidla o podsumowanie mistrzostw i o planach na najbliższe miesiące:
Na początek chciałbym bardzo serdecznie podziękować Organizatorom za pracę i trud włożony w organizację zawodów, szczególnie, że przez ostatnie 3 lata nie rozgrywano zawodów rangi mistrzowskiej dla juniorów. Gratuluję medalistom oraz zawodnikom wysoko sklasyfikowanym w klasyfikacji generalnej w poszczególnych kategoriach wiekowych. Jednocześnie chciałbym zapewnić, że rozwój sportowy każdego juniora będzie wnikliwie obserwowany, pod kątem powołania do Kadry Narodowej oraz na międzynarodowe zawody rangi mistrzowskiej.
Poziom sportowy MPJiJM oceniam bardzo wysoko. Świadczą o tym wyniki uzyskane przez młodych zawodników – a szczególnie kadrowiczów, którzy walczą o miejsca na Mistrzostwa Europy. Rezultaty, które pozwoliły na uzyskanie ponad 700 pkt to już na prawdę poziom światowy a pamiętajmy, że rozmawiamy o juniorach. Uważam, że już w tym roku kilku zawodników z tej grupy dostanie szansę sprawdzenia swoich umiejętności w Eindhoven.
Nieźle zaprezentowali się również najmłodsi zawodnicy (juniorzy młodsi), wśród których za kilka lat będziemy szukać kolejnych zawodników do Kadry Narodowej. Pewnym rozczarowaniem dla mnie był udział, a właściwie jego brak, zawodników z niskich klas startowych. Niestety, w chwili obecnej nie mamy zbyt wielu pływaków ze znacznymi niepełno sprawnościami, którzy osiągają wyniki na wysokim poziomie sportowym.
Nie wypada mówić o własnych zawodnikach, ale forma, jaką pokazali zawodnicy z Wrocławia (3 razy zwyciężyli w klasyfikacji generalnej) dobitnie świadczy o tym, że tylko ciężka praca i przede wszystkim treningi 2 razy dziennie dają szansę na szybki rozwój i uzyskiwanie wartościowych wyników w tak młodym wieku. Niech to będzie zachętą do ciężkiej pracy dla innych.
 
O planach Kadry
Kadra Narodowa ma w planie udział w Otwartych Mistrzostwach Niemiec w Berlinie (24-27.04.2014), gdzie będzie ostatnia szansa na uzyskanie minimów kwalifikacyjnych (MQS) na ME. Między innymi na podstawie tych zawodów zostaną wyłonieni zawodnicy, którzy potem będą walczyć w Eindhoven. W pierwszej połowie czerwca zaplanowany jest 2-tygodniowy obóz w Drzonkowie, połączony ze startem w zawodach organizowanych przez Start Zielona Góra, a następnie od 10 lipca – 3 tygodniowe zgrupowanie mające przygotować zawodników do ME w Eindhoven. Będzie to nasz główny start w tym roku.
O rezultatach naszych pływaków będzie można przeczytać na łamach naszego portalu. Trzymamy kciuki.
 
 
Marcin Ryszka


Inne Newsy

Dodaj komentarz
Usuń odpowiedź

Skomentuj pierwszy!