Wstrzymaj oddech i płyń

freediving.jpg

Umiejętności  pływackie były od zawsze elementem który mógł uratować życie lub pomoc utrzymać się przy życiu. Nasza dyscyplina wyewoluowała na pływanie sportowe czterema stylami, oraz wiele innych konkurencji…

 

Wśród nas i tacy, którzy uprawiają pływanie na wstrzymanym oddechu. Kiedyś nurkowano w ten sposób po „morskie skarby” czyli różnego rodzaju małże itd., obecnie nazywamy to freedivingiem. Czym jest freediving?? Ilu freediverow tyle odpowiedzi- na zamieszczonym poniżej filmie widzicie zawodników startujących podczas Apnea Festiwalu Wrocław 2011r:

 

A jak to się robi???

 

Jak widzicie dla każdego freediving to cos innego. Wśród nas byli pływacy, pracownicy banków, prezesi firm, studenci- ludzie każdego pokroju. To sport jedyny w swoim rodzaju. Uprawiać go może każdy, nie trzeba mu poświęcaćtyle czasu ile zwykłym treningom pływackim jednak systematyczność i samozaparcie jest jak najbardziej wskazane.

 

Kilka słów o freedivingu od jednej z naszych najwybitniejszych freediverek- Agaty Bogusz prowadzącej szkole free BLUEGO:

 

Skąd zamiłowanie do freedivingu?? Jedni oglądali kultowy film Luca Besson Wielki Błękit , inni nurkami sprzętowymi i szukają jakiejś odskoczni, jeszcze inni byli w Egipcie na wakacjach i zafascynował ich snorkeling na rafach i chcąc coraz dłużej je oglądać niekoniecznie używając sprzętu szuba zaczęli ćwiczyć free. Ile ludzi tyle historii, lecz jeden cel jak najdłużej wytrzymać na wstrzymanym oddechu.

 

Freediving możemy podzielić na dwa rodzaje- basenowy i głębokościowy na jeziorach czy to morzach i oceanach. Wśród konkurencji basenowych rozgrywanych na mistrzostwach świata czy mistrzostwach polski i uznawanych przez międzynarodową organizacje AIDA 3 konkurencje:

Statyczne wstrzymanie oddechu (Static Apnea) - zasada jest prosta zawodnik z zanurzonymi drogami oddechowymi stara się jak najdłużej wstrzymać oddech.

Pływanie dynamiczne w płetwach pod woda (Dynamic with Fins) zawodnik płynąc pod woda w płetwach lub monopletwie ma za zadanie przepłynąć jak najdłuższy dystans

Pływanie dynamiczne bez płetw (Dynamic without Fins) zawodnik płynie pod woda bez użycia płetw (najczęściej żabką) na jak najdłuższy dystans

 

Na poniższych filmach możecie zobaczyć naszych czołowych zawodników w tym medalistów mistrzostwa świata.

 

Robert Cetler z fenomenalnym rekordem polski 8 minut 42 sekundy. Na filmie z Apnea Festiwal we Wrocławiu:

 

Robert Cetler w DYN i nowy rekord polski 224 metry:

 

Mateusz Malina w DNF nowy rekord polski 165 metrów:

 

Jak widzicie na filmach, całe zawody przeprowadzane są wedle ściśle określanych reguł z zabezpieczeniem medycznym oraz asekuracja dla zawodnika w wodzie. Po wynurzeniu zawodnik ma 15 sekund na zaliczenie tak zwanej procedury powierzchniowej, czyli ściągniecie okularów, zatyczki na nos, pokazanie dłonią znaku „OK.” i wypowiedzenie po tym słów „I am OK.”

 

Bezpieczeństwo we freedivingu to podstawa, każdy trening każde zawody muszą być odpowiednio przygotowane i zabezpieczone, podczas zawodów sprawa zabezpieczenia zajmuje się organizator. Treningi musimy zabezpieczać sami- zazwyczaj trenując w parach i informując ratowników o treningu itp.

 

Warte zapamiętania jest to, iż NIGDY NIE TRENUJMY BEZ ASEKURACJI!!!

 

Pewnie zdążyliście zauważyć, iż zawodnicy startują w piankach bądź skórach pływackich- w naszym sporcie nie ma ograniczeń jeśli chodzi o taki sprzęt, w pływaniu sportowym wszelkiego rodzaju „skórki” zostały zabronione- my korzystamy z nich nadal. Pytacie zapewne „co ten gość ma na szyi?”- to tak zwany „neck” czyli obciążenie które zapobiega dodatniej pływalności zawodnika podczas konkurencji.

 

O freedivingu można pisać, rozmawiać godzinami- ja zapraszam Was do zapoznania się z naszym sportem, który staje się coraz bardziej popularny poprzez nasze forum www.freediving.com.pl . Ci którzy chcą spróbować swoich sił, mogą wystartować w nadchodzących zawodach w dniach 2-3 grudnia w Rybniku- szczegóły pod adresem http://rybnik.free-diving.pl .

 

Czy Ty trenując latami pływanie uważasz ze tez tak potrafisz?? Ćwiczymy nawroty, pływanie pod woda do 15 metra, robimy wszystko by być jak ryba….. spróbuj free to zupełnie nowe przeżycie.

Kiedy Tobie wydaje się ze już więcej nie możesz przepłynąć pod woda, tak naprawdę możesz więcej, znacznie więcej, tylko musisz spróbować

We free liczy się „głowa”, dopiero później „mięśnie”.

 

Autor: Tomasz Skwarek „josetsu”Inne Newsy

Dodaj komentarz
Usuń odpowiedź


Komentarze

Blaster 7 listopada 2011 18:18 #1 reply
jak ktos chcezobaczyć kozaków to Wiliam Truebridge i blue hole the Arch.....
sir 7 listopada 2011 18:21 #2 reply
Blaster
jak ktos chcezobaczyć kozaków to Wiliam Truebridge i blue hole the Arch.....

Do odnalezienia w naszym Kinie Mocnym...:)
josetsu 7 listopada 2011 18:35 #3 reply
Blaster
jak ktos chcezobaczyć kozaków to Wiliam Truebridge i blue hole the Arch.....

nie trzeba wpisywac wiliama mozna wpisac matt malina the arch i masz to samo w wykonaniu polaka:D